2 Haziran’da seçimlerin yenileneceği yerler belli oldu

31 Mart 2024’te yapılan ve CHP’nin birinci parti çıktığı yerel seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar sonucunda bazı yerlerde seçimler iptal edilmişti. YSK, iptal edilen ilçe ve beldelerdeki seçimlerin 2 Haziran 2024 Pazar Günü yapılmasına karar verilmişti.

Vatandaşlar 2 Haziran 2024 günü yeniden sandık başına gidecek.

SİVAS-YILDIZELİ-GÜNEYKAYA
Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya beldesinde yapılan seçimler de iptal edilmişti. Güneykaya’da 3 sandığın kurulduğu Güneykaya Anadolu Lisesi’nde oy kullanma işleminin ardından yaşanan arbede nedeniyle seçimler yenilecek.

KIRKLARELİ-LÜLEBURGAZ
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde de yeniden seçim yapılacak. CHP, 2 sandıkta 2 kısıtlı kişinin oy kullandığı gerekçesiyle itiraz etmişti.

ŞANLIURFA-HİLVAN
Şanlıurfa’nın Hilvan İlçe Seçim Kurulu, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ile yeni mahallelerin muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimlerinin iptaline karar vermişti. İlçe Belediye Başkanlığı seçimi, 2 Haziran’da yenilenecek.

KAYSERİ-PINARBAŞI
Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde de CHP’nin “belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi yönündeki kararların kaldırılması” talebini de reddeden YSK, Pınarbaşı ilçesinde seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.

AKSARAY-GÜZELYURT
Güzelyurt’ta AKP yetkilileri, “kısıtlı seçmenlerin” oy kullandığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden kurul, seçimin yenilenmesine karar verdi.

TUNCELİ-MAZGİRT-AKPAZAR
AKP, sandık görevlilerince bazı seçmenlere belediye başkanlığı pusulası verilmediği iddiasıyla seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden İlçe Seçim Kurulu, seçimin 2 Haziran’da yenilenmesine karar verdi.

AKSARAY-MERKEZ-SAĞLIK
Aksaray’ın Merkez ilçesine bağlı Sağlık beldesinde de ‘kısıtlı seçmenlerin’ oy kullandığı gerekçesi ile AKP tarafından yapılan itiraz sonucunda seçimlerin 2 Haziran’da yenilenmesine karar verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir